skip to Main Content

Jak by měla vypadat směnka? Připravili jsme pro vás článek, ve kterém vám vzor směnky podrobně popíšeme. Tento cenný papír ve své historii prošel výrazným vývojem. Za poslední roky je ale jeho podoba víceméně neměnná. Při vystavování směnky si dejte pozor, zda cenný papír obsahuje všechny nezbytné náležitosti. Pokud by některá zákonem stanovená náležitost chyběla, mohlo by se stát, že by byl prohlášen za bezcenný. Jestliže ale směnku využíváte k zajištění úvěru, nic takového se velmi pravděpodobně nestane.

Vzor směnky

Jednoduchá podoba směnky

Směnka je většinou ve formátu A4, A5 a může být i menší. Ideální je si na internetu stáhnout vzor a ten si vytisknout. Můžete ho doplnit v počítači nebo i ručně. Vytiskněte směnku na kvalitní papír. Ten by měl být klasický bílý a hlavně čistý. Směnku zbytečně nepřehýbejte. Směnka obsahuje klasické písmo i zvýrazněné. Může být použito patkové i bezpatkové, záleží na tom, jaký vzor směnky si vyberete.

Co vše vzor směnky obsahuje

Na směnce by mělo být výrazným písmem uvedeno „Za tuto směnku zaplatím“ nebo „Za tuto směnku zaplaťte“. Je potřeba rozlišovat, zda se jedná o směnku vlastní nebo cizí. Rozdíl je v tom, kdo směnku vystavuje. Jestliže ji vystavíte vy jako dlužník, tak prohlašujete, že zaplatíte. Pokud ji vystavuje věřitel, tak vám nařizuje zaplatit. Dále je na směnce uvedená částka a den splatnosti. Částka je v plné výši, která se má uhradit a číslicemi i slovy. Dále je zde datum splatnosti. Právě k tomuto dni dlužník prohlašuje, že peníze vydá v hotovosti nebo převede na účet věřitele.

Vyplňuje se zde rovněž směnečník a u koho je směnka splatná. Poslední náležitostí je vlastnoruční podpis, bez kterého by směnka nebyla platná. Je jedno, zda směnku vyplníte čitelně rukou nebo písmem na počítači. Důležité je, zda vámi vybraný vzor obsahuje všechny potřebné náležitosti.

Hodnocení:

4.4 z 5 - (7 hlasů)
Back To Top